I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie

12 lutego 2020 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc zorganizowało sympozjum dla młodzieży licealnej i społeczności lokalnej przybliżające tematykę transplantologii narządów w Polsce.

 

Prezentację prowadziła koordynatorka Poltransplantu Teresa Danek. W trakcie prezentacji pokazano polskie osiągnięcia na polu przeszczepiania różnych organów, w tym nerek, serca, wątroby, trzustki, płuc oraz kończyn i twarzy.Zapoznano uczestników spotkania ze statystykami pacjentów oczekujących na przeszczep organów, w tym przeszczep szpiku. Omówiono działalność Poltransplantu jako instytucji powołanej do koordynacji działań związanych z pobieraniem i przechowywaniem narządów i tkanek oraz podstawami prawnymi wynikającymi z „Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu, transporcie i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów z dnia 11 maja 2017 roku.

 

Członkowie Stowarzyszenia Przeszczepionych Serc: Wiesława Fifielska Htx, Izabella Gizińska, Magdalena Hajka Htx, Barbara Rybacka Htx, Małgorzata Zielińska oraz Dariusz Borowski Htx Prezes S.P.S. w trakcie spotkania podzielili się z licealistami swoimi osobistymi historiami i drogą jaką przeszli do przeszczepu serca. Zaciekawiona młodzież zadawała intrygujące ją pytania na temat transplantacji jako ostatecznej i sprawdzonej metodzie leczenia niewydolności serca.

 

Kolejnym ciekawym akcentem sympozjum był konkurs zorganizowany przez S.P.S. sprawdzający wiedzę młodych ludzi biorących udział w spotkaniu na temat transplantologii. Wiedza wyniesiona z prezentacji była imponująca, więc rozdano wiele symbolicznych nagród dla zwycięzców.

 

Przedstawiono i omówiono „Oświadczenie Woli …”. Osoby wyrażające chęć posiadania takiego oświadczenia poinstruowano o sposobie jego wypełnienia i konieczności poinformowania bliskich o swojej decyzji.

 

Na spotkaniu z licealistami nie zabrakło również chwili zadumy i wzruszenia, gdy członkowie naszego Stowarzyszenia dzielili się swoją wdzięcznością dla dawców i ich rodzin, dziękując za najpiękniejszy dar jaki otrzymali – zdrowe SERCE i nowe ŻYCIE.

 

Dziękujemy za możliwość spotkania z młodzieżą i za serdeczne przyjęcie członków S.P.S. Serdeczne podziękowanie za pomoc w organizacji spotkania składamy Pani Dyrektor i całemu gronu pedagogicznemu I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie.

KRS: 0000268880

Przekaż nam 1,5% swojego podatku, to nic nie kosztuje!

Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1,5% podatku za 2022 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 37 807,80 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.

Więcej w zakładce

Organizacja spotkań