studio_graficzne
       projekt w.studio

 powrót
EKG - elektrokardiogram

Co to jest?

Jest to podstawowe badanie w diagnostyce chorób serca. Jest ono proste i tanie. Nie wiąże się ono z jakimikolwiek nieprzyjemnościami dla chorego. Umożliwia ono ocenę rytmu serca oraz licznych zaburzeń. Nie wykazuje jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym EKG może cierpieć na poważną chorobę serca. W niejasnych sytuacjach należy wykonać dodatkowe badania takie jak: test wysiłkowy czy ECHO. EKG powinno być wykonywane u wszystkich zdrowych, dorosłych ludzi przynajmniej raz do roku, a u chorych na serce przy każdej wizycie kontrolnej.

Badanie wykonuje się w wyciszonym pomieszczeniu, w pozycji leżącej. Bardzo ważne jest, aby zapis był dobry technicznie, gdyż zakłócenia uniemożliwiają ocenę EKG przez lekarza. Należy więc używać sprawnych aparatów. Nie warto wykonywać badania w gabinetach wyposażonych w “muzealne” aparaty. Nie powinno się również stosować tzw. pasów z elektrodami, gdyż każdy człowiek ma inną budowę ciała, a elektrody powinny być umiejscawiane bardzo dokładnie. W trakcie badania nie należy się ruszać ani rozmawiać.

Ocena EKG

* Ocenę EKG może przeprowadzić doświadczony lekarz internista albo lekarz rodzinny, najlepiej jednak zrobi to lekarz kardiolog.

* Komputerowa ocena EKG jest jak na razie bezużyteczna.

* LLekarz oceniający EKG powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż czasami obraz EKG może odpowiadać różnym schorzeniom.

Przygotowanie do badania

* Badanie EKG nie wymaga specjalnego przygotowania.

* U osób z mocno owłosioną klatką piersiową czasami konieczne jest częściowe zgolenie zarostu, aby elektrody trzymały się skóry.

Co trzeba wiedzieć?

* EKG nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik nie wyklucza choroby serca i odwrotnie, pozornie zły wynik EKG nie musi oznaczać choroby.

* Nie należy wyrzucać starych EKG. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących EKG z poprzednimi. Ułatwia to rozpoznanie i czasami pozwala uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji. Chorzy na serce powinni zawsze nosić przy sobie ostatnie EKG, a pozostałe przechowywać w domu lub u lekarza.


1procent


KRS: 0000268880

Przekaż nam 1% swojego podatku, to nic nie kosztuje!
Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1% podatku za 2016 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 18 847,17 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.
Więcej w zakładce


Organizacja spotkań


Serwis www.przeszczepserca.pl ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Pomimo, że dołożono wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie (szczególnie dotyczące leków) zostały podane włałciwie, ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu. Zarówno autorzy, konsultnaci, jak i wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności za błędy, ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.