studio_graficzne
       projekt w.studio

 powrót
Kontrast do badań naczyniowych

Kontrast jest to specjalny roztwór używany podczas badań z prześwietleniem rentgenowskim w celu uwidocznienia struktur i narządów zazwyczaj niewidocznych w RTG.

W kardiologii inwazyjnej (zabiegowej) używane są tzw. kontrasty dożylne do ukazania tętnic wieńcowych i komory serca (patrz koronarografia, wentrykulografia).

Kontrasty są związkami w miarę bezpiecznymi, jednak nie do końca obojętnymi. Mogą wywoływać uczulenia, zaburzenia czynności nerek i mózgu.

Istnieje kilka rodzajów preparatów. Ogólnie dzieli się je na jonowe i niejonowe. Obecnie w kardiologii inwazyjnej stosuje się głównie te drugie choć są znacznie droższe, ale wywołują mniej wymienionych powyżej działań niepożądanych.


1procent


KRS: 0000268880

Przekaż nam 1% swojego podatku, to nic nie kosztuje!
Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1% podatku za 2016 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 18 847,17 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.
Więcej w zakładce


Organizacja spotkań


Serwis www.przeszczepserca.pl ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Pomimo, że dołożono wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie (szczególnie dotyczące leków) zostały podane włałciwie, ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu. Zarówno autorzy, konsultnaci, jak i wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności za błędy, ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.