studio_graficzne
       projekt w.studio

 powrót
LDL

Cholesterol LDL (ang. low density lipoproteins, czyli tak zwany "zły cholesterol" powodujący pojawianie się zmian miażdżycowych) beta-lipoproteina - o małej gęstości.

Jeśli jej poziom jest zbyt wysoki, to duże ilości cholesterolu (LDL wyprowadza go z wątroby do komórek) odkładają się w komórkach ścian tętniczych, tworząc tam złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi, i w rezultacie doprowadzając do zwężenia tętnic wieńcowych. Tworzenie się blaszek miażdżycowych jest udziałem zarówno cholesterolu egzogennego, jak i endogennego.

Nieodpowiednia dieta obfitująca w pożywienie z dużą ilością cholesterolu i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego podwyższa stężenie LDL. Wszystko to powoduje rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko choroby wieńcowej. Tak więc korzystny dla zdrowia jest niski poziom LDL.

Zły cholesterol LDL jest podatny na utlenianie przez wolne rodniki i inicjuje powstawanie ognisk miażdżycowych we wnętrzu arterii. LDL to cholesterol, który związany jest z b-lipoproteiną. Jego wartość można wyliczyć znając wartości triglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu HDL.

Takie postępowanie nie zawsze da nam prawidłowy wynik. Ponieważ każde badanie z osobna jest zawsze obarczone błędem pomiarowym. Błędy mogą wynikać z niedokładności pomiarów wszystkich trzech elementów lub każdego z osobna. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni pomiar złego cholesterolu LDL. BEZPOŚREDNIO LDL.

Poziom złego cholesterolu LDL można zredukować stosując dawki aktywności fizycznej. W zależności od stanu i kondycji zdrowia zaleca się ćwiczenia areobowe. Czyli wysiłek fizyczny przez około 30-45 minut do wyboru: rower, biegi, steper, trec, wiosła. Zaleca się także pływanie na basenie, które może być lekiem na większość dolegliwości a zwłaszcza stres.

Obecnie na rynku dostępne jest urządzenie, które wykonuje taki pomiar. CardioCkek Professional posiada możliwość pomiaru bezpośrednio złego cholesterolu LDL. Poziom cholesterolu LDL powinien być możliwie jak najniższy - najlepiej poniżej 100 miligramów na 0,1 litra surowicy krwi.

Zły cholesterol LDL - niższe wartości stanowią lepszy wynik

* Wynik optymalny prawidłowy: < 100 mg/dl (< 2,6 mmol/l)

* Norma: 100-135 mg/dl (2,6-3,5 mmol/l)

* Poziom podwyższony: 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l)

* Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l)


1procent


KRS: 0000268880

Przekaż nam 1% swojego podatku, to nic nie kosztuje!
Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1% podatku za 2016 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 18 847,17 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.
Więcej w zakładce


Organizacja spotkań


Serwis www.przeszczepserca.pl ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Pomimo, że dołożono wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie (szczególnie dotyczące leków) zostały podane włałciwie, ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu. Zarówno autorzy, konsultnaci, jak i wydawcy serwisu nie mogą ponosić odpowiedzialności za błędy, ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie.