Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu

Realizując statutowe cele „Stowarzyszenia Przeszczepionych Serc” (§7 pkt.5) dnia 8 kwietnia 2019 roku na zaproszenie Pana Dyrektora Krzysztofa Pawlaka koleżanka Jesika Misztal (16 miesięcy po przeszczepie serca) oraz kol. Stanisław Kaczorowski (17 lat po przeszczepie) spotkali się z młodzieżą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, które ma swoją siedzibę w przepięknie odrestaurowanym Pałacu Rodziny Kreutz’ów.

 

W trakcie spotkania Jesika zaprezentowała młodzieży osobiście przygotowaną prezentację przybliżającą problematykę leczenia chorób metodą transplantacji organów. W prezentacji uwzględniono polskie osiągnięcia w tej dziedzinie zarówno w przeszczepach serca, jaki innych organów i tkanek.

 

Omówiono również cele i zadania POLTRANSPLANTU w procesie koordynacji działań związanych z pobieraniem i przechowywaniem narządów i tkanek. Zapoznano młodzież z podstawami prawnymi wynikającymi z „Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu, komórek, tkanek i narządów z dnia 11 maja 2017 roku.” W kontekście cyt. ustawy zaprezentowano i omówiono „Oświadczenie Woli” oraz prawo pozwalające na zgłoszenie sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

 

Osobom wyrażającym chęć darowania organów po swojej śmierci wręczono druk Oświadczenia Woli oraz poinstruowano o sposobie wypełnienia tego oświadczenia.

Duże zainteresowanie uczestnicy spotkania wykazali w czasie zapoznawania ich z historią naszych chorób, które w konsekwencji doprowadziły nas do konieczności operacji ratującej życie „przeszczepu serca”, a także dobrodziejstwami życia po przeszczepie serca, ciągłej walki z możliwością odrzutu i koniecznością przyjmowania leków immunosupresyjnych.

 

Jak zawsze w trakcie spotkań z młodzieżą wielokrotnie podkreślaliśmy ogromną wdzięczność dla rodzin dawców za wyrażenie zgody na pobranie narządów od ich bliskich i wielki dar życia, który tą decyzją nam i wszystkim pacjentom ofiarowali.

Po spotkaniu mieliśmy niebywałą przyjemność oraz wielki zaszczyt ze strony Pana Dyrektora Krzysztofa Pawlaka, który osobiście zapoznał nas z historią Pałacu Rodziny Krentz’ów oraz oprowadził nas po odrestaurowanych salach i krużgankach.

 

Dziękujemy bardzo za zaproszenie i polecamy się na przyszłość.

 

Wszystkim członkom oraz sympatykom naszego Stowarzyszenia gorąco polecamy zwiedzić ten piękny pałac.

KRS: 0000268880

Przekaż nam 1,5% swojego podatku, to nic nie kosztuje!

Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1,5% podatku za 2022 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 37 807,80 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.

Więcej w zakładce

Organizacja spotkań