Posiedzenie Parlamentarnych Zespołów ds. Dzieci i ds. Transplantacji

„PROBLEMY ZE SZCZEPIENIAMI PRZECIW COVID-19 U DZIECI I OSÓB PO PRZESZCZEPACH NARZĄDOWYCH I SZPIKU” 15 styczeń 2021

Posiedzenie otworzył marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki mówiąc że: „Temat spotkania jest niezwykle ważny bowiem w zapalczywej walce z COVID-19 z pola widzenia uciekają problemy związane z innymi dziedzinami medycyny.”
Jak poinformowała przewodnicząca zespołów prof. Alicja Chybicka, posiedzenie stanowi reakcję na wystąpienia pacjentów po transplantacji, którzy żyją w permanentnym zagrożeniu zdrowia i życia. COVID-19 jest dla nich niezwykle groźny, a z powodu wieku znajdują się często na odległych miejscach kolejki do szczepień.
Jak poinformował prof. Krzysztof Simo – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM we Wrocławiu, do największej liczby zakażeń dochodzi w dużych skupiskach ludzi w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego ciągle istotne pozostają wskazania do noszenia maseczek, utrzymywanie dystansu i dezynfekcji.
Zdaniem prof. Krzysztofa Kawałka z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu celowe jest szczepienie pacjentów po przeszczepach i onkologicznych, a także ich współdomowników. Powinni oni być co najmniej w pierwszej grupie kierowanych do szczepienia.
Każdy przeszczep kosztował państwo kilkaset tysięcy złotych. Trzeba szczepić takich pacjentów także po to aby nie zaprzepaścić dotychczasowych wysiłków – apelowała dr Agnieszka Matkowska-Kocjan z Katedry i Kliniki Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu. Tym pacjentom bardziej jak innym grupom grozi ciężki przebieg COVID-19.
Takiego samego zdania byli m.in. prof. dr hab. Magdalena Durlik z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. dr hab. Piotr Przybyłowski z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Podkreślili ponadto, że pacjenci transplantologiczni- zarówno przed przeszczepem, jak i po nim – powinni być w grupie priorytetowej do zaszczepienia. W Polsce to około 16800 osób po transplantacji, około 3000 oczekujących, a więc w skali kraju nie jest to duża liczba. Zaszczepienie ok. 20 tys. osób nie powinno być problemem – apelował marszałek Tomasz Grodzki. Senator Alicja Chybicka poparła tą opinię.
Magdalena Kramska, naczelnik Wydziału w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, poinformowała że 26 stycznia zbierze się Krajowa Rada Transplantacyjna, która przedstawi rekomendacje dla resortu w sprawie szczepień pacjentów transplantacyjnych.
W posiedzeniu zespołów uczestniczyli i zabierali głos przedstawiciele organizacji pacjenckich, Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc reprezentowane przez Dariusza Borowskiego.

Galeria zdjęć

KRS: 0000268880

Przekaż nam 1% swojego podatku, to nic nie kosztuje!
Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1% podatku za 2019 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 15 598,60 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.

ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.

Więcej w zakładce

Organizacja spotkań