Alkohol jest ulubioną używką Polaków. Ogólnie znany jest jego szkodliwy wpływ na wątrobę, trzustkę, mózg i wiele innych narządów. Od kilku lat wiele się mówi na temat korzystnego wpływu alkoholu, a zwłaszcza czerwonego wina (które zawiera szereg dodatkowych substancji) na stężenie cholesterolu we krwi. Jest to prawda, ale nie obowiązuje tu zasada im więcej tym lepiej.
Dla zdrowego dorosłego bez chorób przewlekłych i z prawidłową funkcją wątroby za bezpieczną dzienną dawkę alkoholu uważa się 20-24g, co odpowiada jednemu zwykłemu kieliszkowi wina, 0,3 litra piwa, 50ml wódki.
Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do wielu schorzeń, w tym także w zakresie układu krążenia. Podkreśla się rolę tego nałogu w rozwoju nadciśnienia tętniczego, niektórych zaburzeń rytmu serca.
Alkohol stanowi przyczynę aż 1/3 przypadków kardiomiopatii rozstrzeniowej – ciężkiej, nieuleczalnej choroby prowadzącej do niewydolności serca. Alkoholowe uszkodzenie serca najczęściej powstaje u mężczyzn w średnim wieku, którzy spożywali >= 80mg alkoholu/dobę przez okres 10 lat, ale i mniejsze ilości także są szkodliwe.
W rozmowie z lekarzem nie należy ukrywać ilości wypijanego alkoholu ponieważ może to utrudnić właściwe rozpoznanie, ponadto można uzyskać fachową pomoc w walce z nałogiem.
Autor: Piotr Bręborowicz