Co to jest?
Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia. W Polsce jest ono nadal słabo dostępne z powodu niewystarczającej ilości drogich aparatów i wykształconych specjalistów. Jest ono proste, a daje bardzo cenne informacje. Nie wiąże się z jakimikolwiek nieprzyjemnościami dla chorego.
Umożliwia ono ocenę przepływu krwi przez zastawki serca, żyły i tętnice. W połączeniu ze standardowym badaniem USG/ECHO daje dobrą ocenę zaawansowania zmian utrudniających przepływ krwi (zwężenia) lub cofania się pod prąd (niedomykalność zastawek serca) oraz przecieków krwi przez nieprawidłowe połączenia pomiędzy jamami serca lub pomiędzy naczyniami krwionośnymi (np. tzw. przetoka tętniczo-żylna).
Nie wykrywa jednak wszystkich nieprawidłowości i nie zawsze prawidłowy wynik wyklucza istnienie defektu. Jest to badanie nieszkodliwe, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne, więc nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania.
Ocena USG doppler
* Ocenę USG doppler powinien przeprowadzać wyszkolony lekarz najlepiej radiolog lub chirurg naczyniowy.
* Lekarz oceniający USG doppler powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż czasami obrazy USG doppler mogą odpowiadać różnym schorzeniom.
Przygotowanie do badania
* Zwykłe badanie USG doppler nie wymaga specjalnego przygotowania.
Co trzeba wiedzieć?
* USG doppler nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik nie zawsze wyklucza chorobę. Czasami trzeba dodatkowo wykonać angiografię, zwłaszcza w ocenie przedoperacyjnej.
* Nie należy wyrzucać starych wyników USG doppler. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących wyników z poprzednimi. W wielu przypadkach ważna jest szybkość postępu choroby – jak np. w tętniaku aorty brzusznej.