HLA wrzesień 2014

Informacja prasowa

Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg i lider zespołu Cardioband tak opowiadał o potencjalnych dawcach i biorcach życia: – Żyją w wiecznym strachu i oczekiwaniu.Potencjalni biorcy to ludzie młodzi, którym zepsuło się serce, wątroba lub nerki. (…) Po drugiej stronie jest dużo bezsensownej, czasami głupiej,beznadziejnej i nagłej śmierci. To, co chcemy zrobić to połączyć te dwa światy,żeby Życie mogło przepływać między nimi. Ci co giną, żeby mogli żyć dalej w kimś, a ci co żyją, żeby mogli wreszcie naśmiać się aż ich brzuch zaboli. My jako lekarze jesteśmy gotowi.Możemy pracować dzień i noc, przepompowywać Życie, które wyciekło tam, gdzie jest go bardzo mało.

Wszyscy ludzie,zarówno potencjalni dawcy, jak i biorcy, posiadają unikalny, jedyny w swoim rodzaju kod genetyczny HLA, zwanym również transplantacyjnym. Im bardziej dopasowany kod HLA dawcy i biorcy tym większa szansa na wyśmienitą funkcję przeszczepionego organu. Ponieważ tym kodem różnimy się od siebie, im więcej nas w klubie HLA tym większa szansa na jego dopasowanie co umożliwia lekarzom„przepompowywanie Życia”. Jednak środowisko lekarskie często spotyka się ze sprzeciwem rodziny na pobranie narządu od osoby zmarłej, w szczególności młodej. Dlatego tak ważna jest kampania edukacyjna i informacyjna o potrzebach i wynikach transplantacji.

Potwierdza to Ambasador akcji ceniony aktor, znany m.in. z kultowego filmu „Młode Wilki” – Jarosław Jakimowicz. Długo milczał na temat choroby swojego dziecka. Dziś wspomina: – To, co spotkało mnie i mojego syna – Jeremiasza to było trzęsienie ziemi, tsunami,wraz z wszystkimi kataklizmami, które mogą nawiedzić świat. Kiedy usłyszeliśmy pierwszy raz, że konieczna będzie transplantacja, od razu wiedziałem, że będę dawcą. Jeremiasz był bardzo malutki. Generalnie takie operacje wykonuje się dopiero u 3 – 4 letnich dzieci, on miał siedem miesięcy. Dlatego lekarze tak długo zastanawiali się, czy to robić. On był za mały i prawdopodobieństwo udania się transplantacji wątroby 34-letniego mężczyzny było znikome. Ale stał się cud. Dla mnie cudem jest to wszystko, czego dokonuje Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, pod kierownictwem prof. Piotra Kalicińskiego w Centrum Zdrowia Dziecka.

Koncerty zespołów Hamak Band i Cardioband w Sali Widowiskowej Domu Kultury w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mostowej 15 były próbą przekonania wielu osób do składania„Oświadczenia Woli”.

Ten jeden podpis pod oświadczeniem: „W nadziei ratowania Życia innych wyrażam zgodę na pobranie po śmierci moich narządów do przeszczepienia” daje szanse na nowe Życie! W wydarzeniu wezmą również udział gwiazdy młodego pokolenia – finaliści X Factor: Filip Mettler i Agata Dziarmagowska, którzy wystąpią z energetycznymi koncertami!

Na całym świecie,zagraniczne odpowiedniki polskiego Poltransplant-u, organizacje, fundacje,lekarze i prywatne osoby działają na rzecz transplantologii kierując się wiarą,nadzieją, odpowiedzialnością, profesjonalizmem, a także chęcią zjednania wszystkich tych, którzy czują tak jak oni. Jednak pozostaje nieodparte uczucie,że tego Życia po jednej i po drugiej stronie jest wciąż za mało. Według danych Poltransplant-u z 2012 roku ilość dawców rzeczywistych w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się o 11%, a ilość przeszczepionych organów o 9%. Mimo wszystko wyniki dalekie są od założeń i celów opisanych w Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Organizatorami akcji byli: Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie przy ul. Wołoskiej pod kierownictwem Prof. Marka Durlika i Konstanciński Dom Kultury pod przewodnictwem Dyrektor Edyty Markiewicz-Brzozowskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli:Polskie Towarzystwo Transplantacyjne i Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Inicjatorami koncertu są: Dr. Zygmunt Kaliciński – kardiochirurg i p.Andrzej Zambrowicz -działacz społeczny z Konstancina-Jeziorny.

Nasze Stowarzyszenie wzięło udział w tym spotkaniu na zaproszenie dr Zygmunta Kalicińskiego. Podczas spotkań z uczestnikami rozmawialiśmy o transplantacji i problemach z tym związanych. Rozdawaliśmy tez jabłka w promocji zdrowego żywienia i zapobiegania chorobom serca.

KRS: 0000268880

Przekaż nam 1,5% swojego podatku, to nic nie kosztuje!

Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1,5% podatku za 2022 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 37 807,80 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.

Więcej w zakładce

Organizacja spotkań