Holter

Co to jest?

To podstawowe badanie w diagnostyce zaburzeń rytmu serca jest proste i tanie. Wiąże się ono z niewielką uciążliwością dla chorego polegającą na noszeniu przez 24 godziny na pasku miniaturowego aparatu podłączonego przewodami do samoprzylepnych elektrod rozmieszczonych na klatce piersiowej.

Jedyną niedogodnością jest utrudnione mycie. „Holter” umożliwia ocenę rytmu serca oraz licznych zaburzeń, które pojawiają się rzadko i trwają na tyle krótko, że nie udaje się ich ocenić przy pomocy standardowego EKG.

Nie wykazuje jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym wynikiem tego badania może cierpieć na poważną chorobę serca.

Obecnie istnieją pewne odmiany tego badania.

* „Event Holter” – urządzenie wypożyczane na dłuższy czas – podłączane przez pacjenta w czasie dolegliwości. Zapis w pamięci urządzenia następuje po naciśnięciu przycisku. Po dokonaniu zapisu należy się zgłosić do lekarza celem odczytu.

* „ILR” – implantable loop recoder – to małe urządzenia wszczepiane pod skórę klatki piersiowej zapisujące pracę serca, nie wymagające obsługi ze strony pacjenta.

* Tele-EKG – to miniaturowe aparaty EKG podłączane samodzielnie przez pacjenta w czasie dolegliwości – zapis jest transmitowany w czasie rzeczywistym do ośrodka oceniającego.

* Zapisy holterowskie urządzeń wszczepionych tj. stymulator serca czy kardiowerter defibrylator

W podejrzanych przypadkach należy wykonać dodatkowe badania takie jak: test wysiłkowy, ECHO. Badanie jest oceniane przez komputer, a następnie powinno być jeszcze raz sprawdzone przez specjalistę, aby uniknąć pomyłek.

Ocena 24-godzinnego EKG metodą Holtera

* Ocenę EKG może przeprowadzić doświadczony lekarz internista lub lekarz rodzinny, ale najlepiej zrobi to lekarz kardiolog.

* Komputerowa analiza EKG jest pomocna, ale nie może zastąpić lekarza.

* Lekarz oceniający badanie powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż czasami obraz EKG może odpowiadać różnym schorzeniom

Przygotowanie do badania

* Badanie EKG metodą Holtera nie wymaga specjalnego przygotowania.

* U osób z mocno owłosioną klatką piersiową czasami konieczne jest częściowe zgolenie zarostu, aby elektrody trzymały się skóry.

Co trzeba wiedzieć?

* „Holter” nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik nie wyklucza choroby serca i odwrotnie: pozornie zły wynik nie musi oznaczać choroby.

KRS: 0000268880

Przekaż nam 1,5% swojego podatku, to nic nie kosztuje!

Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1,5% podatku za 2023 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 47 458,40 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.

Więcej w zakładce

Organizacja spotkań