Choroby osierdzia

Osierdzie jest to dwublaszkowy worek w którym znajduje sie serce.

Najczęstszymi zmianami chorobowymi jakie lokalizują sie w osierdziu są zapalenia. Zapalenie powstaje , gdy osierdzie zostanie zaatakowane przez bakterie lub wirusy. Ze wzgledu na czas trwania i stopień nasilenia choroby wyróżniamy zapelenia osierdzia ostre i zapalenia osierdzia przewlekłe.

Pacjenci cierpiący na ostre zapalenie osierdzia przede wszystkim uskarżają sie na ból w klatce piersiowej. Ból wystepuje zazwyczaj nagle, często ma charakter kłujący i nasila sie przy oddychaniu, co odróżnia go od bólu zawałowego. Bólowi może towarzyszyć uczucie duszności, gorączka, uczucie ogólnego osłabienia.

Lekarz za pomocą słuchawek lekarskich (stetoskopu) jest w stanie stwierdzić charakterystyczne zmiany osłuchowe. Inne specyficzne dla tego schorzenia objawy można wykryć także w EKG i badaniu ECHO (USG) serca.

Przewlekłe zapalenie osierdzia. Kiedy proces zapalny trwa długo może doprowadzić do powstania blizn osierdzia, a także do zrostów pomiedzy jego dwiema blaszkami. Powstaje wtedy obraz zaciskającego zapalenia osierdzia. Choroba ma przebieg bezbólowy, lecz uszkodzone osierdzie utrudnia pracę sercu i prowadzi do powstania duszności i prawokomorowej niewydolności krążenia. Przewlekłe zapalenie osierdzia daje też charakterystyczne objawy w osłuchiwaniu serca, w EKG i w badaniach obrazowych.

KRS: 0000268880

Przekaż nam 1,5% swojego podatku, to nic nie kosztuje!

Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1,5% podatku za 2022 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 37 807,80 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.

Więcej w zakładce

Organizacja spotkań