HDL sktót z j. angielskiego High density lipoproteins czyli Lipoproteiny wysokiej gęstości. HDL jest Frakcją lipoprotein o wysokiej gęstości, uzyskana w wyniku ultrawirowania lipoprotein surowicy, która mieści się we frakcji elektroforezy.
HDL ma największą gęstość ponieważ ma największą zawartość apolipoprotein. W skład HDL wchodzą apo A-I, apo A-II, apo C-III, apo C-I, apo D oraz inne białka.
HDL obok LDL jest główną lipoproteiną transportującą cholesterol we krwi. Jego działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi polega na usuwaniu jego nadmiaru z komórek i transport go do wątroby, gdzie jest metabolizowany.
* Subfrakcja HDL 2: 1,063-1,125, średnica ok. 9,5 nm
* Subfrakcja HDL 3: 1,125-1,21 średnica ok. 6,5 nm
HDL – jest ważną substancją tłuszczową obecną we krwi. Przeciwdziała miażdżycy, a także powoduje że, komórki tłuszczu są wypłukiwane z naczyń krwionośnych. Jego poziom we krwi powinien być jak najwyższy – powyżej 40 miligramów do ok. 60 miligramów. Najpełniej chroni on serce, jeśli jego ilość przekracza 60 miligramów.
Jeśli poziom HDL mniejszy niż 35 mg/dL jest czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Najlepiej do określenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia służy stosunek całkowitego cholesterolu do cholesterolu HDL, który powinien wynosić 4,5 i mniej.
Przyjęty limit : oba rodzaje cholesterolu nie mogą przekraczać ilości 200 miligramów na 0,1 litra surowicy krwi.
Norma: < 200 mg/dl (< 5,2 mmol/l).