21 listopada 2018 r. w gmachu Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja prasowa, na której został ogłoszony pilotaż programu „Koordynowanej Opieki nad Pacjentem z Niewydolnością Serca” (KONS). Po konferencji odbyło się spotkanie, w którym brali udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Dyrektorzy NFZ, Dyrektorzy Szpitali, lekarze kardiolodzy oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc reprezentowali kol. Jacek Kapisz i Dariusz Borowski.
KONS to program przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia przy współpracy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest to unikalny w skali światowej projekt o charakterze narodowego programu na rzecz skutecznego zapobiegania i leczenia niewydolności serca oraz kompleksowej opieki nad pacjentami z tą chorobą. Jego wprowadzenie pozwoli na uzyskanie najlepszych możliwych wyników klinicznych w opiece nad chorymi, zapewni aktywny nadzór nad przebiegiem choroby oraz poprawi świadomość pacjentów. Programem od stycznia 2019 r. początkowo zostanie objęte 5 tyś. pacjentów z niewydolnością serca, których leczenie we współpracy z lekarzami POZ (z tymi którzy przystąpią do programu) będzie koordynowało na terenie całego kraju 6 szpitali kardiologicznych.
Jest to pierwszy taki projekt w Europie i prawdopodobnie na Świecie. Miejmy więc nadzieję, że się powiedzie i z czasem obejmie większość chorych z niewydolnością serca. Jak podają statystyki na niewydolność serca choruje około 1mln Polaków, 12mln jest zagrożonych tą chorobą, rocznie zapada na nią 220 tys., a do 2030 r. liczba chorych może wzrosnąć o połowę.