USG doppler – badanie przepływu krwi w sercu

Co to jest?

Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia. W Polsce jest ono nadal słabo dostępne z powodu niewystarczającej ilości drogich aparatów i wykształconych specjalistów. Jest ono proste, a daje bardzo cenne informacje. Nie wiąże się z jakimikolwiek nieprzyjemnościami dla chorego.

Umożliwia ono ocenę przepływu krwi przez zastawki serca, żyły i tętnice. W połączeniu ze standardowym badaniem USG/ECHO daje dobrą ocenę zaawansowania zmian utrudniających przepływ krwi (zwężenia) lub cofania się pod prąd (niedomykalność zastawek serca) oraz przecieków krwi przez nieprawidłowe połączenia pomiędzy jamami serca lub pomiędzy naczyniami krwionośnymi (np. tzw. przetoka tętniczo-żylna).

Nie wykrywa jednak wszystkich nieprawidłowości i nie zawsze prawidłowy wynik wyklucza istnienie defektu. Jest to badanie nieszkodliwe, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne, więc nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania.

Ocena USG doppler

* Ocenę USG doppler powinien przeprowadzać wyszkolony lekarz najlepiej radiolog lub chirurg naczyniowy.

* Lekarz oceniający USG doppler powinien znać chorego i jego historię choroby, gdyż czasami obrazy USG doppler mogą odpowiadać różnym schorzeniom.

Przygotowanie do badania

* Zwykłe badanie USG doppler nie wymaga specjalnego przygotowania.

Co trzeba wiedzieć?

* USG doppler nie jest badaniem doskonałym. Prawidłowy wynik nie zawsze wyklucza chorobę. Czasami trzeba dodatkowo wykonać angiografię, zwłaszcza w ocenie przedoperacyjnej.

* Nie należy wyrzucać starych wyników USG doppler. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących wyników z poprzednimi. W wielu przypadkach ważna jest szybkość postępu choroby – jak np. w tętniaku aorty brzusznej.

KRS: 0000268880

Przekaż nam 1,5% swojego podatku, to nic nie kosztuje!

Z góry dziękujemy za wsparcie.

Członkowie i Zarząd SPS serdecznie dziękują wszystkim, którzy przekazali 1,5% podatku za 2022 rok na nasze stowarzyszenie.

Kwota 37 807,80 zł jaka wpłynęła od Państwa na nasze konto w istotny sposób przyczyniła się do realizacji naszych zadań statutowych.

Prosimy pamiętać o nas w następnych latach.


ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ Z NAMI.

Więcej w zakładce

Organizacja spotkań